Този месец рубриката ни „Светът на Ел Би Булгарикум отвътре“ отново е посветена на науката и по-специално на колегата ни д-р Михаела Михайлова. Тя заедно със своя екип от специалисти се грижат за една от най-важните и големи лаборатории в нашия научен център.
30.08.2021
Д-р Михаела Михайлова е ръководител лаборатория Съхранение и охарактеризиране на култури. Това всъщност е лабораторията, в която се съхраняват, изолират и изследват изначално различни видове млечнокисели бактерии. Именно от тази лаборатория започва дългия път на подбор, изследване, проследяване и в последствие имплементиране на полезни щамове в портфолито ни от продукти.
Д-р Михайлова е един от главните „виновници“ колекцията ни от разнообразни щамове да се попълва ежегодно. В момента тя, заедно със своя екип, работи по различни проекти за изолиране на добри бактерии както от природни източници – традиционно приготвени млечни продукти, растения, сурови млека, така и от здрави доброволци.
Освен обаче със съхранение и изолиране на микроорганизми, нашият колега и нейния екип изследват и тяхните жизнени способности. Една от тях е инхибиторната активност на млечнокисели и бифидобактерии спрямо патогенни бактерии. Това изследване би спомогнало както за биопротекция на продукти в производство, така и при по-задълбочени научни изследвания да подпомагане антибиотична терапия и същевременно стабилизиране на чревната микрофлора. В процеса на работа бяха селекционирани щамове S. thermophilus и L. bulgaricus, инхибиращи in vitro развитието и коагрегиращи с Porfiromonas gingivalis (причинител на пародонтити). Също така бе установена коагрегация между L. helveticus и E. coli, който е един от основните причинители на колит и цистит.
Интересен факт е установяването на щамове L. bulgaricus, които потискат синтеза на пиоцианин от Pseudomdnas aeruginosa. Пиоцианинът има антибиотична активност спрямо бактерии и фунги и се счита за един от факторите на вирулентността. Пиоцианинът допринася за увреждане на инфектирани тъкани, например тъканите на белия дроб при плумонарни инфекции с пиоцианин-синтезиращи преставители на P. aeruginosa.
Надяваме се тези и още открития да ни помогнат в бъдеще да създадем продукти, които значително да подобрят функциите на човешкото здраве. Дотогава желаем успех на д-р Михайлова в реализиране на проектите й.