Първи доказателства за белтъчната природа на агрегационния фактор при Bifidobacterium longum
30.01.2018
Бифидобактериите са най-многобройната група млечнокисели бактерии в човешката чревна микрофлора. При новородените деца те са най-многобройната група микроорганизми въобще, а при по-възрастните хора броят им започва да намалява, което е съпътствано със затруднено функциониране на стомашно-чревния тракт.
От съществено значение за въздействието на пробиотичните бактерии, към които се отнасят и бифидобактериите, е тяхната способност да се задържат и развиват в условията на стомашно-чревния тракт. Тази им способност е свързана с това, че те могат да се прикрепват към чревния епител и да агрегират помежду си, така че да образуват защитен слой, възпрепятстващ задържането и въздействието на вредни и патогенни бактерии. В отделни случаи щамове млечнокисели бактерии могат да се свързват с патогенни бактерии и да способстват за тяхното неутрализиране и отстраняване от организма.
Награденият на Десетия балкански конгрес по микробиология постер на Юнгарева и сътр. озаглавен „Първи доказателства за белтъчната природа на агрегационния фактор при Bifidobacterium longum 1/2“ се отнася до търсенето на конкретните молекулни механизми, които позволяват на подбран щам бифидобактерия да формира агрегати, като част от образуването на защитен слой над чревния епител. В работата са използвани данни от наскоро прочетения изцяло геном на щама бифидобатктерия, селектиран от Центъра за изследвания на „Ел Би Булгарикум” ЕАД, които показват, че културата разполага в своя геном с ключови гени, позволяващи агрегирането на клетките помежду им. С помощта на съвременни биоинформатични методи са локализирани и сравнени важни гени и кодираните от тях белтъци с други щамове от групата на бифидобактериите, които имат предистория по отношение на пробиотичните си свойства. Изследваната в работата култура се произвежда от „Ел Би Булгарикум” ЕАД. Фирмата е един от малкото производители на пробиотични препарати с бифидобактерии в нашата страна, разполагаща със собствена колекция от бифидобактерии с човешки произход.