Премини към основното съдържание

Ирина е изследовател в Ел Би Булгарикум повече от десетилетие. Тя е доктор по микробиология и работи в областта на пробиотичните свойства на млечно-киселите бактерии. Заедно с проф. Жечко Димитров оценяват щамовете от нашата колекция за способността им да се прикрепят към чревния епител (т.н. адхезия); да освобождават пептиди, свързани с контрола на кръвното налягане; да подпомагат разграждането на холестерола; да повлияват имунитета, включително и да потискат чревното възпаление и др.

Най-новата тема, върху която работи Ирина, е способността на S.thermophilus, едната от двете бактерии в киселото мляко, да синтезира фолати.  Фолатите са група биологично активни вещества с важни функции в организма. Те представляват естествена форма на витамин B9, която се съдържа натурално в някои храни, в това число и в суровото мляко. За разлика от фолиевата киселина, която е част от групата на фолатите и представлява синтетичен витамин, вложен изкуствено в храните и напитките, натуралните фолати по-лесно се усвояват от организма.

Разработката на масспектрален метод за определяне на количеството на всеки от отделните типове фолати в млякото, заквасено с S.thermophilus е сложна научна задача. По тази причина е предизвикателство за нашия млад изследовател да открие най-добрите щамове, продуциращи най-много естествени фолати. Според различни източници,  необходимата дневна доза от витамина B9 е около 150 микрограма при деца и до 400 мкг за възрастни. Благодарение на работата на нашата колега, Ел Би Булгарикум вче има в своята колекция два щама, които синтезират над 200мкг/л фолати. Това прави възможно появата на нови млечнокисели продукти, естествено обогатени с този витамин.