Премини към основното съдържание

Калинка Пашова Балтова, Золтан Уршев, НИРД на „Ел Би Булгарикум“, София

Като производител на закваски „Ел Би Булгарикум“ ЕАД покрива цялата гама от традиционни ферментирали млечни продукти. По-малко известно е обаче, че млечнокиселите закваски имат и своето приложение в производството на хляб. Вече повече от двадесет години фирмата предлага разработените от Научно-изследователския център на компанията закваски за хляб под търговското наименование LBB BR, като закваските съдържат комбинация от мезо- и термофилни култури.

Повишеният интерес към здравословните храни, оттам и към хлебните изделия, приготвени с кисели теста,  мотивира изследователите на „Ел Би Булгарикум“ да надградят съществуващите комбинации като включат млечно-кисели бактерии с изявена активност срещу плесени. Плесените са основен фактор, ограничаващ трайността на хранителните продукти, в това число на хляба. Прилагането на закваски с противоплесенна активност не само подобрява органолептичните свойства на хляба, но и удължава неговата трайност.

Лабораторните изследвания показаха, че сред млечнокиселите бактерии има култури, които забавят развитието на плесени като Penicillium (зелена плесен) и Aspergillus (черна плесен). Причината за това въздействие са отделяните от млечнокиселите бактерии млечна и оцетна киселина, а често и по-сложни органични съединения. Включването на такива култури в закваските позволяват получаването на кисело майчино тесто с високо съдържание на органични киселини и висок брой на живи бактерии. Новите закваски носят означението LBB BR-Mix.

Полученият хляб с добавянето на кисело тесто, приготвено с тази закваска, както от пшеничено, така и от ръжено брашно, се отличава с чудесен вкус, добре изразен приятен аромат и еластичност. Допълнително, така произведените партиди показват забавяне на развитието на плесени с до 3 дни в сравнение с обикновения хляб.