Калинка Пашова Балтова, Золтан Уршев, НИРД на „Ел Би Булгарикум“, София
Като производител на закваски „Ел Би Булгарикум“ ЕАД покрива цялата гама от традиционни ферментирали млечни продукти. По-малко известно е обаче, че млечнокиселите закваски имат и своето приложение в производството на хляб. Вече повече от двадесет години фирмата предлага разработените от Научно-изследователския център на компанията закваски за хляб под търговското наименование LBB BR, като закваските съдържат комбинация от мезо- и термофилни култури.
Повишеният интерес към здравословните храни, оттам и към хлебните изделия, приготвени с кисели теста, мотивира изследователите на „Ел Би Булгарикум“ да надградят съществуващите комбинации като включат млечно-кисели бактерии с изявена активност срещу плесени. Плесените са основен фактор, ограничаващ трайността на хранителните продукти, в това число на хляба. Прилагането на закваски с противоплесенна активност не само подобрява органолептичните свойства на хляба, но и удължава неговата трайност.
Лабораторните изследвания показаха, че сред млечнокиселите бактерии има култури, които забавят развитието на плесени като Penicillium (зелена плесен) и Aspergillus (черна плесен). Причината за това въздействие са отделяните от млечнокиселите бактерии млечна и оцетна киселина, а често и по-сложни органични съединения. Включването на такива култури в закваските позволяват получаването на кисело майчино тесто с високо съдържание на органични киселини и висок брой на живи бактерии. Новите закваски носят означението LBB BR-Mix.
Полученият хляб с добавянето на кисело тесто, приготвено с тази закваска, както от пшеничено, така и от ръжено брашно, се отличава с чудесен вкус, добре изразен приятен аромат и еластичност. Допълнително, така произведените партиди показват забавяне на развитието на плесени с до 3 дни в сравнение с обикновения хляб.